ارتودنسی دیمون از زبان دکتر هادی درویش پور

ارتودنسی دکتر درویش پور ارتودنسی دکتر درویش پور

درمان ناهنجاری های دندان در کمترین زمان ممکن

ارتودنسی به عنوان دانش پیشرو تخصصی در حیطه علوم دندانپزشکی، پیشرفت و تکامل گستردهای در زمینه درمانها و دستگاههایی که در عرصه برطرف کردن ناهنجاریهای دندانی – صورتی نقش بازی میکنند،  یافته است.

درمانهای اولیه ارتودنسی عموما مبتنی بر استفاده از یکسری پلاک های متحرک جهت رفع نواقص و ناهنجاریهای دندانی– اسکلتی بود. این پلاک ها همواره در معرض مفقود شدن و شکستن بود و گاهی اوقات  همکاری ضعیف برخی بیماران در استفاده از آنها سبب بروز معضلات درمانی میشد. از طرفی مکانیک های حاکم بر این دستگاهها سبب میشد که ارتودنتیست کنترل کافی روی حرکات دندانی نداشته باشد. این مشکلات ارتودنتیست ها را برآن داشت که سیستمهای درمانی را از پلاک های متحرک به سمت سیستمهای ثابت سوق دهند تا با کنترل دقیقتر حرکات دندانی و نیاز کمتر به همکاری بیماران، لبخندی زیباتر را به کمپلکس صورتی- دهانی آنان هدیه دهند. درادامه دکتر درویش پور، متخصص ارتودنسی در اینباره به شما نکاتی را میگوید.

با عملکرد سیستمهای ثابت بیشتر آشنا شوید

در سیستمهای ثابت، دستگاه ارتودنسی معمولا توسط یکسری مواد کامپوزیتی در سطح دندانها ثابت شده و حرکات دندانی توسط توالی دقیقی از سیمها، کاربرد الاستیک ها و سایر ابزارهای جانبی جهتدهی میشود. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمیتواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند.

این روش معمولا برای درمانهای دندانی قابل اجراست و علاوه بر حرکت دادن دندانها، ریشههای آنها را هم حرکت میدهد بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندانها دارد. حرکات دندانی ممکن است در مراحلی از درمان سبب بروز درد و ناراحتی بیماران شود که میزان آن بسته به سطح تحمل افراد متفاوت است.

دكترهادی درویش پور

 

دوره درمان ارتودنسی چگونه کاهش یافت ؟

با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن سیستمهای نوین ارتودنسی ثابت (مانند Damon)، کاربرد الاستیک ها محدود و نیروهای وارده به دندانها در سطح فیزیولوژیک و مطلوب حفظ  شده است. این تغییر به نوبه خود راحتی و رضایت بیشتر بیماران ارتودنسی را به ارمغان آورده است. از طرفی در سیستمهای جدید، تطابق سطح زیرین براکتها با دندان بهتر شده و میزان جدا شدن براکتها کاهش یافته است؛ این بدین معناست که طول دوره درمان هم نسبت به سابق کاهش یافته است.

با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن سیستمهای نوین ارتودنسی ثابت (مانند Damon) طول دوره درمان ارتودنسی هم نسبت به سابق کاهش  یافته است

این دردها دیگر عادی نیست بلکه خطرساز است

اما  ممکن است درد کمی بیشتر از حد معمول باشد که علت آن این است که در سیستمهای معمول درمان ارتودنسی میزان نیروها گاهی از حد استاندارد بالاتر میرود، شدت عوارض جانبی درمان مانند تحلیل ریشه بیشتر می شود و مشکلاتی برای بافت های حمایت کننده دندان ایجاد می کنند. از طرفی سیمها در این سیستمها معمولا توسط الاستیک ها در محل حفظ میشود که این الاستیک ها ممکن است تحت تاثیر رژیم غذایی و شرایط داخل دهانی بین جلسات درمانی دچار تغییر رنگ شوند و این پیشامد ممکن است باعث  نارضایتی برخی از بیماران شود

اگر این نکات را رعایت کنید، دیگر خبری از عوارض نخواهد بود

بیمارانی که متقاضی درمان ارتودنسی هستند باید بهداشت بسیارخوبی داشته باشند، اگر بیمار دقت و تمرکز کافی در رعایت بهداشت خود نداشته باشد، دندانها زیر براکت و سیمهای ارتودنسی ممکن است به سرعت دچار پوسیدگی شوند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که احتمال برگشت درمان وجود خواهد داشت. اگر بیمار به دستورات متخصص از جمله استفاده منظم از پلاک های نگهدارنده بعد از درمان عمل نکند، این اتفاق ممکن است رخ دهد. همانطور که گفته شد گاهی برگشتهای شدید در درمان ارتودنسی فقط به خاطر عدم همکاری بیمار در استفاده از وسایل نگهدارنده است اما با همکاری خوب بیمار احتمال به وقوع پیوستن این مشکل خیلی کم خواهد شد. در آخر توصیه میشود برای گرفتن نتیجه بهتر و عدم برگشت پذیری درمان به یک متخصص مجرب در این زمینه مراجعه شود.

دكترهادی درویش پور

ارتودنسی دیمون : روشی جدید در درمان ارتودنسی

به طور کلی نیروهای ارتودنسی به منظور حرکت دندانها در جهت مطلوب توسط سیمهای ارتودنسی از طریق براکتها که در سطوح دندانهای مختلف قرار میگیرند، اعمال میشود. در سیستمهای معمول ارتودنسی سیمها توسط الاستیک ها درون براکتها قرار داده میشوند و طی جلسات متوالی که معمولا هر چهار هفته یکبار است این الاستیک ها تعویض میشوند. شایان ذکر است که هنگام تعویض این الاستیک ها بیمار ممکن است احساس ناراحتی کند. در ادامه دکتر درویش پور، متخصص ارتودنسی به معرفی روشی جدید در درمان ارتودنسی میپردازد.

تاثیرگذاری کدام روش ارتودنسی بیشتر است؟

در سیستمهای معمول ارتودنسی طبق تحقیقات مرتبط با فرایند حرکات دندانی، تغییرات بافتی در نسوج دندانی بهدلیل اعمال نیروهای زیاد روی دندانها، تاثیرات جانبی تحلیل ریشه و آزردگی بافتهای پریودنتال بیشتر است، ولی درنهایت  نتیجه درمان در طولانی مدت در روش معمول ارتودنسی و سیستم دیمون یکسان است البته طبق تحقیقات صورت گرفته در سیستم دیمون میزان کشیدن دندان به طور معناداری کاهش یافته است.

دكترهادی درویش پور

آیا استفاده از ارتودنسی دیمون محدودیت سنی دارد؟

به طور کلی در هر سیستم درمانی ارتودنسی ثابت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و اگر شرایط مطلوب از لحاظ سلامت دندانی- لثهای و شرایط سیستمیک و بیماریهای موجود کنترل شده باشد، هیچ محدودیت سنی مدنظر نیست.

ارتودنسی دیمون ؛ یک گام جلوتر از روش های قدیم ارتودنسی

باتوجه به این مسائل و پیشرفت علم ارتودنسی درحال حاضر براکتهایی معرفی شدهاند که دیگر نیازی به تعویض الاستیک برای اعمال نیرو به دندان ندارند و سیمهای ارتودنسی توسط یک دریچه داخل براکت نگه داشته میشوند. مزیت این روش بهدلیل اینکه سیم داخل یک محفظه فلزی قرار میگیرد و دیگر نیازی به مراجعه هر چهار هفته یکبار ندارد و ویزیتهای ارتودنسی به مدت دو ماه یکبار کاهش مییابند بهدلیل اعمال نیرو به صورت مداوم در سطح دندان و در سطح فیزیولوژیک حرکات دندانی به صورت مطلوب با کمترین عارضه جانبی از قبیل درد و تحلیل ریشه اعمال میشود. فواصل طولانی مدت ویزیت در روش دیمون از مهمترین مزایای این روش به ویژه در بیمارانی است که از مناطق خاص مراجعه میکنند و به دلیل مسافت یا مشغله کاری در هر ماه نمیتوانند برای تنظیمات به مطب ارتودنسی مراجعه کنند.

عوارض جانبی و آسیبهای  کدام روش ارتودنسی کمتر است؟

طبق مطالعات صورت گرفته، از آنجایی که اعمال نیروهای وارده به دندان و نسوج نگهدارنده دندان در ارتودنسی دیمون در حد فیزیولوژیک است، عوارض جانبی و آسیبهای وارده از قبیل تحلیل ریشه و دردهای دندانی در این روش کمتر از سایر روشهای درمانی معمول است.

استفاده از دستگاه خارج دهانی برای رسیدن به هدف مطلوب نیاز به همکاری زیاد بیمار دارد که بهرهگیری از ارتودنسی دیمون استفاده از هدگیر را کاهش داده

آیا در روش ارتودنسی دیمون نیاز به استفاده از هدگیرهست؟

هدگیر وسیله خارج دهانی است که قسمتی از آن برروی سر یا پشت گردن قرار میگیرد که نیرو از تغییر بخشی دیگر به نام فیسبو (Facebow)  به داخل دهان روی دندانها منتقل میشود. این وسیله کاملا به همکاری بیمارنیاز دارد و در معرض دید است. فلسفه استفاده از هدگیر در این جهت است که در درمانهایی که تصمیم صد در صدی جهت کشیدن دندان وجود ندارد را بتوان با افزایش طول قوس دندانی به سمت بدون کشیدن سوق داد. یکی از مزیت هایی که ارتودنسی دیمون براساس آن پایه ریزی شده ، آن است که در این روش درصد کشیدن دندان جهت مرتب کردن دندانها کاهش مییابد و از طرفی استفاده از دستگاههای خارج دهان که نیاز به همکاری بیشتر بیمار را میطلبد نیز کم میشود.  لازم به ذکر است که استفاده از دستگاه خارج دهانی برای رسیدن به هدف مطلوب نیاز به همکاری زیاد بیمار دارد که به رهگیری از ارتودنسی دیمون استفاده از هدگیر را کاهش داده و باعث راحتی و رضایتمندی بیشتر بیمار از پروسه درمان شده است.

ارتودنسی دیمون نه تنها یک انقلاب در سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی است بلکه

3 کلید اصلی در ارتودنسی دیمون وجود دارد که همین 3 کلید عامل اصلی کوتاه‌تر شدن

زمان درمان (تا 7 ماه درمان سریع‌تر) و تعداد جلسات ویزیت کمتر (تا 48 درصد کمتر)، راحتی بیشتر و دستیابی به نتایج سریع‌تر و پایدارتر می‌باشند.

1- براکت‌های دیمون از یک سیستم کشوئی منحصر به فرد استفاده می‌کنند که با حذف کش‌های مرسوم در روش‌های قدیمی‌تر ، اصطکاک بین براکت و سیم را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند.

2- سیمهای با تکنولوژی بالا (High-Tech) که به صورت هوشمند ، در دمای بدن فعال می‌شوند و نیروهایی در محدوده نرمال بیولوژیک و کنترل شده اعمال می‌کنند.

3- در ارتودنسی دیمون ، از آن جائی که حرکت دندان‌ها و تغییرات استخوانی هماهنگ با هم رخ می‌دهند ، نیاز به کشیدن دندان‌ها به مراتب کمتر (تا 70 درصد کمتر) شده است.

در این سیستم کشیدن دندان در صورتی انجام می‌گیرد که برای تامین زیبایی نیمرخ و بالانس اجزای صورت لازم باشد نه به خاطر کمبود فضا و شلوغی دندان‌ها !

ارتودنسی ارتودنسی

ارتودنسی دیمون ، تازه ترین تکنیک ارتودنسی

ارتودنسی یا مرتب کردن دندان ها هم مثل خیلی از اقدامات درمانی، دردسرهای خودش را دارد. بعضی ها از دشواری تحمل دستگاه های بزرگ ارتودنسی روی صورت و چانه شان گله دارند و بعضی ها هم دوست ندارند وقتی می خندند، برق فلز ها لبخند شان را بپوشاند. تحلیل ریشه و لقی دندان ها هم از عوارض محتمل پس از مرتب کردن دندان ها است.

بعضی ها هم از رفت و آمد های تمام نشدنی به مطب شاکی هستند. اما اخیرا روشی به دنیای ارتودنسی معرفی شده که این دردسر ها را ندارد و می توانید در حالی که شما در حال مرتب کردن دندان های تان هستید، با خیال راحت لبخند بزنید; بدون این که از بابت ظاهر کش های رنگی و فلزات نگینی شکل روی دندان های تان نگران باشید.

این سیستم جدید ، رفت و آمد های شما را به مطب نیز کمتر می کند; چرا که در کوتاه ترین زمان ممکن، شما به نتیجه دلخواه تان می رسید. دیمون (DAMON) نام این سیستم جدید است. تکنیک ارتودنسی دیمون ، کلید اصلی برای موفقیت خود در روی بیماران دارد و طراحان این سیستم همین کلید را علت اصلی کوتاه تر شدن زمان درمان، پایداری نتایج، راحتی بیشتر و دستیابی به نتایج سریع تر و پایدار تر می دانند:

نخست این که در این سیستم دیگر خبری از آن کش های رنگارنگی که هر بار به سیم ها و براکت های شما وصل می کنند نیست، بنابراین شما بدون نگرانی از بیرون افتادن این کش های رنگی هنگام لبخند زدن می توانید لبخندی زیبا را تجربه کنید. براکت ها در این سیستم به گونه ای طراحی شده اند که یک جفت و بست باز شونده دارند که به راحتی می توان سیم را با باز کردن چفت درون براکت جای داد و سپس چفت براکت را دوباره بست.

کلید دوم موفقیت ارتودنسی به روش دیمون این است که سیستم های ارتودنسی که در آن استفاده می شوند، دارای حفاظت بالایی هستند و به گونه ای ساخته شده و شکل داده شده اند که دندان ها را به سرعت حرکت داده و نیاز به تنظیم کردن کمتری دارند به همین دلیل است که لازم است کمتر در حین درمان به کلینیک ارتودنسی برای تنظیم سیم ها و براکت ها مراجعه کنید.

مزیت سوم تکنیک ارتودنسی دیمون این است که اگر برای ردیف کردن دندان های تان از این روش استفاده کنید، دیگر لازم نخواهد بود که برای به دست آوردن فضای کافی در فکتان یک یا تعدادی از دندان های تان را بکشید و یا دندانپزشک مجبور نخواهد بود برای به دست آوردن فضا، درز وسط فک بالای شما را با اعمال نیرو های سنگین در زمان کوتاه ، باز کند تا اندازه قوس دندانی تان بزرگ تر شود.

سیستم ارتودنسی دیمون به گونه ای طراحی شده است که شما به آسانی بتوانید اطراف سیم ها و براکت ها را تمیز کنید در حالی که در روش های معمول، پلاک های میکروبی اطراف کش ها، براکت ها و سیم های ارتودنسی جمع می شوند و رعایت بهداشت دهان را به ویژه برای کودکان کم سن و سال دشوار خواهند کرد.تاکنون یک میلیون نفر در کشو های اروپایی و آمریکایی از این سیستم برای مرتب کردن دندان های شان استفاده کرده اند، افزایش اعتماد به نفس، راحتی، درد کمتر و حفظ تناسب های صورت در حین درمان، از مزیت هایی است که استفاده کنندگان از این سیستم برای آن برشمرده اند ولی به نظر می رسد بهترین مزیت آن برای بیماران، راحتی تمیز کردن دهان و دستگاه های ارتودنسی در این روش بوده است. در این روش طول درمان ارتودنسی حدودا 5 ماه کاهش می یابد و این نیز یکی از امتیازاتی است که مردم به ” دیمون ” می دهند.

از آن جایی که در این روش نیرو های سبک بر دندان ها وارد می شود، اکثر بیماران می گویند که در طول درمان یا مقدار کمی درد و ناراحتی را تجربه کرده اند و یا اصلا چنین مشکلاتی را احساس نکرده اند. خیلی از پدر و مادر ها دوست ندارند قبل از شروع درمان ارتودنسی تعدادی از دندان های کودک شان برای به دست آوردن فضا، کشیده شود، در تکنیک دیمون از آن جایی که حرکت دندان ها و تغییرات استخوانی هماهنگ با هم رخ می دهند نیازی به کشیدن دندان ها نیست فقط در تعداد کمی از افراد برای حفظ زیبایی نیم رخ در آینده و حفظ تقارن و بالانس اجزای صورت شاید کشیدن دندان لازم شود. بنابراین در این موارد نیز کشیدن دندان برای به دست آوردن فضا در فک انجام نمی گیرد و بلکه فقط برای حفظ زیبایی صورت و لبخند، انجام می شود.

دستگاه هایی مانند ” چانه بند ” و غیره که بر روی صورت، چانه یا سر وگردن بچه ها تکیه دارند، در ارتودنسی کودکان بسیار استفاده می شوند که به ویژه برای پسر بچه های شیطان خطر آفرین است و می تواند موجب پارگی صورت آن ها حین ورزش و بازی شود و یا شاید دختر های کوچک نیز آن را دلیلی برای نازیبا کردن چهره خود بدانند، سیستم ” دیمون ” از این جهت نیز کودکان را رها کرده است چون

در صورت استفاده از این سیستم، دیگر نیازی به استفاده از دستگاه های ارتودنسی خارج دهانی نخواهد بود.

در سیستم ارتودنسی دیمون از سیستم های هوشمندی استفاده می شود که در دمای بدن فعال می شوند. این سیستم های هوشمند نیرو هایی در محدوده صحیح و کنترل شده اعمال می کنند.

معرفی سیستم ارتودنسی دیمون

دیمون (Damon) یکی از انواع سیستم های ارتودنسی است که در آن براکت ها قابلیت باز و بسته شدن خودکار دارند. به عبارت دیگر وایر ارتودنسی بدون نیاز به کش یا گره استیل روی براکت ها نگه داشته می شود. براکت درب کوچکی دارد که پس از قرارگیری وایر داخل آن بسته می شود.

در براکت های سنتی معمولا” از الاستیک هایی با عنوان اورینگ برای حفظ وایر درون براکت استفاده می شود. عیب این حالت این است که کش سبب فشردن وایر روی براکت و ایجاد اصطکاک زیادی می گردد که برای حرکت دندان لازم است بر این اصطکاک غلبه شود. در حالیکه سیستم ارتودنسی دیمون وایر را به صورت غیر فعال درون براکت نگه می دارد بنابراین کَسری از مقدار نیروی متداول برای حرکت دندانها مورد نیاز می باشد.

سیستم ارتودنسی دیمون از کش برای حفظ وایر استفاده نمی کند

تاریخچه سیستم ارتودنسی دیمون

از سال ۱۹۳۵ ایده براکت های با درب های خود باز شونده (Self ligating) شکل گرفت. طی سالها طرح های زیادی ثبت گردید ولی تنها موارد معدودی به بازار عرضه شد تا اینکه درسال ۱۹۷۲ شرکت Ormco سیستم Edgelock را ارائه کرد. طی دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ کمپانی های زیادی براکت های Self ligating خودشان را تولید کردند که بر اساس دو رویکرد فعال یا غیر فعال بودن مقاومت براکتها در برابر حرکت وایر با یکدیگر تفاوت داشتند. امروزه مهمترین انتخاب های موجود در بازار، براکت های Speed شرکت Orec، براکت های In Ovation شرکت GAC و سیستم Damon کمپانی Ormco می باشد. در سال ۱۹۹۶ اولین مدل براکت های دیمون معرفی شد. این سیستم تکامل بیشتری یافت تا اینکه در سال ۲۰۰۰ فرم دوم آن عرضه گردید. این مدل با ارائه تعدادی دستورالعمل در خصوص مراحل کار با این براکت ها تکمیل شده بود.

بعدا” در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ تقاضا برای براکت های سرامیکی مستحکم و با دوام با تولید  Damon 3 Hybrid و Damon MX برآورده شد. در حال حاضر آخرین مدل تکامل یافته براکت های دیمون، نسل Damon Q و براکت های Damon Clear می باشد. Damon Q نسبت به نسل پیشین خود یعنی Damon 3MX ضمن برخورداری از اندازه و ابعاد کوچکتر، قابلیتهای اضافه تری نظیر تیوب های افقی و عمودی کمکی و تنوع بیشتر تورک برای براکت های گوناگون دارد.

سیستم ارتودنسی دیمون از سال ۱۳۸۷ ه.ش. توسط شرکت تهران اتکال وارد ایران نیز شده است، تعداد کیس های درمان شده با این روش در دنیا تاکنون نزدیک به دو میلیون نفر و طی ۵ سال عرضه در ایران در حدود ۳۶۰۰۰ نفر برآورد می شود.

نشست های سالیانه ارتودنسی دیمون  

برای اطمینان از ادامه این روند تکامل و تأمین بهترین محصولات برای جلب رضایت بیماران، فُروم دیمون ایجاد شده است. فروم دیمون متشکل از تعدادی متخصص ارتودنسی از سراسر دنیا است که به صورت حرفه ای براکت های دیمون را با عنوان بخشی از سیستم مطب خود بکار می گیرند. فروم دیمون شامل نشست های منظم سالیانه است که تمایل به جلب بیش از یک هزار متخصص ارتودنسی از سراسر جهان دارد که می خواهند بیشتر بیاموزند و تجربیات خود را در این زمینه با یکدیگر به اشتراک گذارند و بدین ترتیب درمانهایشان را ارتقاء دهند.

مزایای سیستم ارتودنسی دیمون

جلسات کوتاهتر و با فاصله بیشتر

براکت های دیمون نیازمند ملاقات های ۱۰ هفته یکبار بجای هر چهار هفته براکت های سنتی می باشد، زیرا از اُرینگ برای نگه داشتن وایر ها استفاده نمی شود که نیاز به تعویض و چکاپ مکرر داشته باشد و از سوی دیگر فلسفه سیستم دیمون افزایش تدریجی نیروها است.

به علاوه مطابق مطالعه ای از نوع Systematic Review در سال ۲۰۱0 به دلیل باز و بسته شدن آسان درب براکت های Self ligating، گذاشتن و برداشتن وایر ارتودنسی آسانتر بوده و طول مدت جلسات دوره ای (Chairtime) نسبت به براکت های معمولی به طور محسوسی کاهش می یابد.

سرعت بیشتر درمان در ارتودنسی دیمون

سیستم دیمون از تیوب محکمی بهره می گیرد که وایرهای ارتودنسی می توانند به خوبی داخل آن حرکت کرده و عمل کنند. تمامی فعالیت وایرهای اولیه دراین سیستم روی سطح بیرونی تیوب و نه کف آن می باشد که کاملا” برعکس نحوه عملکرد براکت های معمولی است. در براکت های سنتی سیم ارتودنسی روی قاعده براکتها برای کنترل دندانها بسته می شود. در حالیکه فعالیت روی سطح بیرونی تیوب ها با نیروهای اندک اجازه می دهد ناردیفی دندانها خیلی سریعتر برطرف شده و همزمان رفع چرخش های دندانی و عمودی کردن دندانهای خوابیده صورت گیرد. این امر در سیستم دیمون نسبت به براکت های معمولی به لحاظ مکانیکی کارآمدتر است.

حضور یک درب محکم که وایرها را نگه می دارد اجازه می دهد الاستیک های بین فکی زودتر و با اثرات منفی جانبی کمتری مورد استفاده قرار گیرند. این به طور قطع سبب تسریع درمان می شود.

تسهیل ارتودنسی بدون کشیدن دندان

سیستم دیمون به دلیل اصطکاک پایین تر و اعمال نیروی کمتر به دندانها می تواند به تدریج سبب افزایش پهنای قوس فکی همراه با تشکیل استخوان اطراف دندانها گردد. از سویی به دلیل مقدار نیروی اندک دیمون، برآمده شدن دندانهای جلویی در جریان درمان بدون کشیدن نسبت به ارتودنسی با براکت های معمولی کمتر خواهد بود. بنابراین در مواردی که بنا به صلاحدید متخصص ارتودنسی گزینه ارتودنسی بدون کشیدن دندان مطرح گردد سیستم دیمون به خوبی این مسیر را تسهیل می کند. نکته ای که باید به آن دقت کرد این است که سیستم دیمون تنها یک ابزار با قابلیت تسهیل ارتودنسی بدون کشیدن است ولی تعیین کننده اصلی ارتودنتیست است که با در نظر گرفتن ویژگیهای اختصاصی صورتی دندانی بیمار طرح درمان ارتودنسی را رقم زده و گزینه کشیدن یا نکشیدن را انتخاب می کند.

ایجاد لبخند عریض و فرم بهتر لب ها

یک مزیت بارز ارتودنسی به روش دیمون بهبود فرم صورتی و لبخند بیمار می باشد. در عمده موارد ردیف نمودن دندانها بدون کشیدن دندان، ساپورت بهتری برای لب ها و گونه ها ایجاد می کند. در حالیکه کشیدن دندان اغلب منجر به افت بافت های نرم و مسن تر به نظر رسیدن صورت بیمار می گردد. از سوی دیگر با افزایش سن، لب ها طی روندی طبیعی نازکتر می شوند بنابراین تا حد ممکن از انتخاب گزینه کشیدن دندان پرهیز می کنیم. این امر با سیستم ارتودنسی دیمون قابل کاهش می باشد. در واقع هدف ما علاوه بر ردیف نمودن دندانها، اهداء لبخندی عریض و زیبا به بیمار است. از اینرو ما برای درمان ارتودنسی هر فرد ضمن در نظر گرفتن صورت، نیمرخ و لب ها، پیش بینی وضعیت انساج نرم او را در دهه های ۴۰ و ۵۰ زندگی نیز مدنظر قرار می دهیم.

ارتودنسی سبب افزایش بعد عرضی قوس دندانی می شود ارتودنسی دیمون سبب افزایش بعد عرضی قوس های دندانی می شود مطالعات CT روی بیماران دیمون نشان می دهد که این سیستم می تواند سبب افزایش بعد عرضی قوس دندانی با حفظ دندانها درون استخوان فک گردد. این قابلیت تکامل بعد عرضی قوس دندانی سبب کاهش نیاز به کشیدن دندان و درمان های تهاجمی نظیر استفاده از RPE (باز کننده سریع فک بالا) و جراحی فک می شود. تحقیقات رو به گسترش بیشتری نشان می دهد که سیستم دیمون سبب افزایش بعد عرضی قوس های دندانی بدون نیاز به RPE می گردد. یک تحقیق مقایسه ای توسط Mikulencak نشان داد که سیستم دیمون تغییرات محسوسی به لحاظ آماری و بالینی در ابعاد عرضی قوس های فکی بعد از درمان ایجاد کرده بود. همچنین در مقایسه با یافته های منتشر شده از کیس های RPE، مطالعه نتیجه می گیرد که اختلاف معنی داری بین میزان tipping مولرها در جریان افزایش عرض قوس های دندانی بین سیستم غیر تهاجمی دیمون و RPE وجود ندارد.

به علاوه RPE در بیماران بالغ نمی تواند سبب گسنرش عرضی فک بالا گردد زیرا درز میانی کام در اواخر دهه دوم زندگی کاملا” بسته می شود. در حالیکه سیستم دیمون در افراد بالغ نیز بر اساس فلسفه اعمال نیروی سبک در گذر زمان می تواند با حفظ استخوان دور دندانها سبب افزایش بعد عرضی قوس دندانی گردد.

ارتودنسی دیمون ، احساس ناراحتی کمتر بیمار

مقدار نیروی وارده به دندانها توسط سیستم Self ligating غیرفعال دیمون به دندانها تنها در حدود یک چهارم براکت های معمولی است. در این روش، ارتودنسی با وایرهای بسیار سبک ۰۱۴ ساخته شده از آلیاژ مس، نیکل و تیتانیوم (CuNiTi) آغاز می گردد. این وایرها از آنجا که نسبت به قوس طبیعی عریض تر هستند شکلی غیرآناتومیک دارند. وایرهای جایگزین بعدی زمانی داخل براکت ها تعبیه می شوند که وایر پیشین کاملا” عمل کرده باشد تا بتوانند به صورتی غیرفعال تر داخل براکت ها قرار گیرند. این امر یعنی بکارگیری وایرهای سبک اولیه و قراردادن وایرهای سنگین تر بعدی به صورت غیرفعال، سبب اعمال فشار کمتر به بافت نگهدارنده دندانها (پریودنشیوم) شده و مانع از اخلال در جریان خونی پریودنشیوم می گردد. در حالیکه براکت های معمول با اعمال نیروهای بیشتر و انسداد جریان خونی مویرگهای بافت نگهدارنده دندان باعث تحلیل غیرفیزیولوژیک استخوانی می شوند. بدین ترتیب در روش دیمون ضمن افزایش سرعت حرکت دندانها، احساس درد و ناراحتی بیمار نیز قدری کاهش می یابد.

به علاوه در سیستم ارتودنسی دیمون ، لبه های براکت ها کاملا” شکل داده شده تا حتی الامکان کمتر باعث ناراحتی انساج دهانی شوند. افزودن استاپ هایی نیز روی وایرهای دیمون مانع از حرکت وایرها از محل تعیین شده  و تحریک بافتهای دهان می گردد.

از آنجایی که براکت های دیمون قابلیت باز و بسته شدن خوکار دارند نیازی به بستن وایر ارتودنسی با کش یا گره های استیل روی براکت ها نیست. این امر ناراحتی نسوج بیمار را بالاخص به خاطر انتهای تیز گره های استیل که به طور معمول در مورد براکت های سنتی به چشم می خورد کاهش می دهد. برتری دیگر عدم استفاده از کش و گره استیل نیاز کمتر برای تنظیم و محکم کردن اتصال وایر به براکت ها مانند ارتودنسی با براکت های معمولی می باشد.

بهبود بهداشت دهان و دندان

کش های دور براکت ها (اورینگ ها) نه تنها خیلی زود تغییر فرم داده و تغییر رنگ می دهند بلکه با جذب پلاک میکروبی و افت بهداشت دهان نیز همراه هستند. با حذف این کش ها در براکت های سلف لیگیت (Self ligating) مانند سیستم دیمون، دستگاهها می توانند به طور محسوسی سبب ارتقاء بهداشت دهان و دندان شوند.

رفع نیاز به هدگیر

در گذشته برای ایجاد فضای لازم جهت ردیف نمودن دندانها در مواردی نیاز به عقب بردن دندانهای خلفی فک بالا به کمک دستگاهی حجیم به نام هدگیر بود. سیستم دیمون با بکارگیری نیروهای سبک و بیولوژیک در بسیاری کیس ها بدون نیاز به هدگیر یا باز کننده سریع فک بالا (RPE) سبب تکامل قوس دندانی می گردد.

معایب سیستم دیمون

هزینه بالاتر

قیمت درمان با سیستم ارتودنسی دیمون نسبت به روش های سنتی بالاتر است. براکت های دیمون نسبت به با کیفیت ترین براکت های معمولی در حدود ۲۰ برابر گرانتر هستند. با این وجود مزایای درمان با این روش به قیمت بالاتر آن می ارزد. البته هزینه ارتودنسی دیمون از کیسی به کیس دیگر بنابر ماهیت مشکل دندانی فکی و نیازهای اختصاصی هر فرد تفاوت دارد.

ارتودنسی دیمون از ارتودنسی معمولی گرانتر است

براکت های دیمون از کش استفاده نمی کنند

عدم امکان انتخاب رنگ کش برای کودکان!