ارتودنسی دکتر هادی درویش پور 2 ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

روشی برای ردیف کردن دندانها بدون نیاز به براکت و سیم های ارتودنسی است. در این شیوه درمانی که به ارتودنسی ژله ای نیز معروف شده است یکسری از پلاک (ردیف کننده) های شفاف نازک به منظور مرتب نمودن دندانهای شما استفاده می گردد. این پلاک ها به صورت اختصاصی توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی رایانه ی ساخته می شوند. شما هر کدام از این پلاک ها را برای مدت دو هفته داخل دهان خود می گذارید و تنها هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر می دارید. از این رو در هر نوبت تعدادی ردیف کننده به شما تحویل داده می شود. جایگزینی هر ردیف کننده با پلاک بعدی دندانهای شما را اندک اندک، هفته به هفته حرکت می دهد تا به موقعیت نهایی برنامه ریزی شده توسط ارتودنتیست برسند.

با انتخاب یک کیس جهت سیستم ارتودنسی نامرئی قالب های ویژه ای از او گرفته می شود. این قالب ها به لابراتوار ارتودنسی نامرئی جهت ساخت پلاک ها ارسال می شوند. سه تا چهار هفته بعد پلاک ها حاضر می شوند. در برخی موارد برای کنترل بیشتر حرکت دندانها، اتچمنت های ویژه ای به دندانهای معینی چسبانده می شود . دفعات ویزیت های شما نزد متخصص ارتودنسی نسبت به روش ارتودنسی معمول بیشتر نیست. شما دکتر خود را هر ۸-۶ هفته یکبار از جهت ارزیابی روند پیشرفت درمان ملاقات می کنید. طول کل درمان ۱۵-۹ ماه می باشد و تعداد میانگین پلاک های ردیف کننده مورد استفاده طی درمان بین ۱۲ تا ۴۸ عدد می باشد، با این حال کیس به کیس متفاوت می باشد.

از آنجا که پلاک ها دندانها را حرکت می دهند، بیماران مقادیری ناراحتی مشابه درمان ارتودنسی معمول احساس می کنند. دندانها ممکن است برای سه تا چهار روز با گذاشتن ردیف کننده جدید دردناک باشند. این علامتی است مبنی بر اینکه به دندانها فشار وارد شده و در حال حرکت هستند. این مشکل معمولا” ظرف چند روز خودبخود برطرف می گردد. پلاک ها ممکن است تکلم را نیز به طور موقت تحت تاثیر قرار دهند. برخی بیماران ممکن است دچار حالت نوک زبانی شوند و یا با ادای برخی صداها به دلیل تلاش زبان برای عادت به حضور پلاک داخل دهان مشکل داشته باشند. این ناراحتی نیز عموما” برطرف می گردد. برخی نیز امکان دارد با استفاده از نخستین پلاک احساس کنند بزاقشان بیش از حد جمع می شود. باز این حالت نیز ظرف چند روز مرتفع می شود.

پلاک ها را می توان با مسواک زدن و شستن با آب ولرم تمیز کنید. مسواک زدن محکم ممکن است سب خش انداختن روی پلاک و آشکارتر شدن آن گردد. در حالتی که پلاک داخل دهان هست از خوردن غذا، جویدن آدامس و سیگار کشیدن بپرهیزید. این امر سبب تغییر رنگ و یا تغییرشکل ردیف کننده خواهد شد. نوشیدن مایعات غیر از آب در حضور پلاک داخل دهان توصیه نمی گردد. یک پلاک شکسته، تغییرشکل یافته یا گم شده باعث اخلال در روند صحیح حرکت دندانها می گردد. اگر پلاکی ظرف کمتر از ده روز بشکند یا گم شود، از ردیف کننده قبلی استفاده کنید و از طریق تماس با کلینیک درخواست تهیه پلاک جدید نمایید. اگر پلاک برای بیش از ۱۱ روز داخل دهان گذاشته شده است می توانید بجای آن پلاک بعدی را استفاده کنید.

به منظور اینکه پلاک ها نیروهای کنترل شده و کارآمدی را به دندانها تا رسیدن به موقعیت مطلوب وارد نمایند، شرایط خاصی باید برقرار باشد. از اینرو تنها کیس های انتخابی می توانند توسط سیستم اینوزلاین درمان شوند. تمامی دندانها باید رویش یافته باشند. ردیف کننده ها برای حرکت دادن دندانها طراحی شده اند و اختلالات فک یا بایت را اصلاح نی کنند. به عبارت دیگر، اینوزلاین اورجت یا کراس بایت شدید را درمان نمی کند. یک پلاک نمی تواند نامرتبی ها یا فاصله زیاد بین دندانها اصلاح کند. بیمارانی که بریج دارند کاندید مناسبی برای اینوزلاین نیستند زیرا بریج دو یا چند دندان را محکم کنار یکدیگر نگه می دارد و این می تواند سبب مقاومت در برابر حرکت دندانها گردد.

همانگونه که پیش تر هم عنوان شد، ردیف کننده ها می بایست تمام وقت (روز و شب) مورد استفاده قرار گیرند و باید هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خارج شوند. در صورت عدم استفاده مرتب از پلاک ها، حرکات مطلوب به دست نمی آید. اگر ردیف کننده ها نتیجه دلخواه را تامین نکنند، ممکن است نیاز به بهره گیری از سیستم ارتودنسی معمول با براکت و سیم جهت تنظیم نهایی موقعیت دندانها باشد. بعد از پایان درمان، نگهدارنده های استاندارد مورد نیاز خواهند بود. این نگهدارنده ها برای حفظ دندانها در موقعیت نهایی طرح ریزی شده اند و مانع برگشت دندانها به موقعیت اولیه می گردند.

ارتودنسی نامرئی دکتر درویش پور ارتودنسی نامرئی دکتر درویش پور

ارتودنسی نامرئی چیست ؟

این اعمال نیرو عموما به‌ وسیله دستگاه‌های ارتودنسی ثابت متشکل از سیم (وایر) و براکت یا گیره‌هایی که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، انجام می‌شود. این دستگاه‌ها معمولا از جنس استینلس استیل (فولاد زنگ‌نزن) هستند که شکل ظاهری آنها متاسفانه از طرف بسیاری از بیماران موردپسند نیست…

از این‌رو سازندگان دستگاه‌های ارتودنسی اقدام به ساخت دستگاه‌هایی با نمای ظاهری مناسب‌ تر و جلب‌توجه کمتر خصوصا هنگام لبخند‌زدن (براکت‌های شفاف) افراد کردند به‌طوری که پس از سال 1970 میلادی با ساخت براکت‌های شفاف میزان بیماران ارتودنسی 25 درصد افزایش پیدا کرد. با این وجود ظاهر سیم هنگام لبخند پیدا بود، همچنین دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی  هم به‌طور کامل از نظر پنهان نمی‌ماند.

برای رفع این مشکل دستگاه‌های ارتودنسی ثابت لینگوالی یا دستگاه‌های ثابتی که روی سطح داخلی یا پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند، ساخته و عرضه شدند. در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های لینگوالی متنوع و مناسب‌تری نسبت به انواع اولیه ساخته و ارائه شده‌اند.

نوع دیگر وسایل ارتودنسی به اصطلاح نامرئی دستگاه‌هایی است که از صفحات پلاستیک نامرئی یا بی‌ رنگ ساخته می‌شود. موارد استفاده از این دستگاه‌ها در بیماران بزرگسالی است که تمایلی به استفاده از ارتودنسی ثابت ندارند.

این دستگاه متحرک و دارای حجم کمتری نسبت به دستگاه‌های ثابت است. مورد استفاده دیگر آن در بیمارانی با آلرژی نسبت به فلز نیکل یا کروم است، چون این فلزات تقریبا در ساختار همه وسایل فلزی ارتودنسی استفاده می‌شود.

این دستگاه‌ با دو روش مکانیکی و لابراتوری ساخته می‌شود. در روش اول در هر جلسه مراجعه بیمار ، تنظیم ارتودنسی نامرئی باید توسط متخصص ارتودنسی انجام گیرد. چون این روش وقت‌گیر است معمولا متخصص ارتودنسی از آن استقبال نمی‌کنند. روش دوم، روش لابراتواری است در این روش برای ساخت ارتودنسی نامرئی به تکنولوژی بالا و طراحی رایانه‌ای نیاز است. برای ساخت این دستگاه، متخصص ارتودنسی پس از قالب‌گیری دقیق آن را به لابراتوار مخصوص ارسال می‌کند. در آنجا از قالب تهیه‌شده، اسکن رایانه‌ای گرفته می‌شود و برای تایید نهایی نزد متخصص ارتودنسی معالج ارسال می‌شود.

مرحله بعدی ساخت چند دستگاه متوالی با قابلیت جابه‌جایی 25 درصد میلی‌متر حرکت دندانی‌ است. به عنوان مثال برای جابه‌جایی 5 میلی‌متری یک دندان به 20 دستگاه متوالی نیاز است. هر یک از این دستگاه‌ها به مدت 2 هفته استفاده و فقط هنگام غذاخوردن، مسواک‌زدن و استفاده از نخ‌دندان از دهان خارج می‌شوند. در برخی موارد که دندان‌های مرتب‌‌شده تامین‌کننده خواسته زیبایی بیمار نیست. دوباره از بیمار قالب‌گیری شده و سری جدیدی از دستگاه‌ها ساخته می‌شوند. این روش از برخی جهات دارای کمبودهایی مانند محدودیت در حرکت دندان‌ها و گران‌قیمت‌بودن ساخت این دستگاه‌هاست. زیرا در حال حاضر برای ساخت لابراتواری این دستگاه‌ها به ارسال قالب تهیه‌شده بیمار به لابراتوار‌های خارج از کشور نیاز است.

از این‌رو سازندگان دستگاه‌های ارتودنسی اقدام به ساخت دستگاه‌هایی با نمای ظاهری مناسب‌تر و جلب‌توجه کمتر خصوصا هنگام لبخند‌زدن (ارتودنسی نامرئی) افراد کردند به‌طوری که پس از سال 1970 میلادی با ساخت براکت‌های شفاف میزان بیماران ارتودنسی 25 درصد افزایش پیدا کرد. با این وجود ظاهر سیم هنگام لبخند پیدا بود، همچنین دستگاه‌های شفاف هم به‌طور کامل از نظر پنهان نمی‌ماند.

برای رفع این مشکل دستگاه‌های ارتودنسی ثابت لینگوالی یا دستگاه‌های ثابتی که روی سطح داخلی یا پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند، ساخته و عرضه شدند. در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های لینگوالی متنوع و مناسب‌تری نسبت به انواع اولیه ساخته و ارائه شده‌اند.

شاید شما از منظره براکت(نگین)‌های ارتودنسی بر روی دندان‌های تان چندان راضی نباشید. شاید هم تصور کنید چهره‌ تان بدون این سیم‌ کشی‌ فلزی زیباتر است.
بسیاری از نوجوانان هم از دستگاه‌ های بزرگ ارتودنسی که بر روی صورت، چانه و گردن و پشت سرشان تکیه دارند، دل خوشی ندارند و احساس می ‌کنند در میان دوستان شان انگشت ‌نما خواهند شد، ولی این روزها خبرهای خوشی به گوش می ‌رسد که شما را از شر برق فلزات در لبخندتان راحت می ‌کند.
ارتودنسی نامرئی” نام روش جدیدی در ارتودنسی است که این روزها در کشورهای اروپایی و آمریکایی سر و صدای زیادی به پا کرده است.
خیالتان راحت، کسی متوجه نمی ‌شود.
Invisaling نام روش جدیدی برای ارتودنسی و مرتب کردن دندان‌ ها ست. در این روش بدون استفاده از سیم، دندان ‌ها مرتب می ‌شوند. به این شکل که برای هر فرد یک سری پلاک مخصوص پلاستیکی ساخته می ‌شود که هر کدام پله پله موقعیت دندان‌ ها را اصلاح و به موقعیت صحیح هدایت می کند و در نهایت دندان ‌ها مرتب می ‌شوند.
اگر شما به زیبایی چهره خود حساس هستید، استفاده از این روش را به شما پیشنهاد می‌کنیم، چون هنگامی که این پلاک‌ های شفاف را روی دندان‌های تان می گذارید، اصلاً قابل مشاهده و تشخیص نخواهند بود. هیچ‌ کس متوجه نمی ‌شود که شما دندان‌هایتان را ارتودنسی کرده اید.
این روش برای افرادی که به دوره میان سالی پا گذاشته ‌اند و فکر می‌ کنند ارتودنسی دیگر برای آن ها دیر شده است، بسیار ارزنده است. چرا که دیگر کسی متوجه آن نمی‌ شود.

مزیت دیگر استفاده از این نوع درمان ارتودنسی آن است که هنگام غذا خوردن می‌ توانید آن ها را از دهان تان خارج کنید و با خیال آسوده و بدون نگرانی از کنده شدن سیم ‌ها، هر غذایی را نوش جان نمایید و سپس دندان‌های تان را شسته و پلاک‌ های شفاف را دوباره بر روی دندان‌های تان بگذارید.

ارتودنسی نامرئی
اگر شما تمایل داشته باشید که برای مرتب کردن دندان‌های تان از این روش استفاده کنید، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
متخصص ارتودنسی ارزیابی‌ های اولیه را از وضعیت قرارگیری دندان‌های تان به عمل خواهد آورد و به شما خواهد گفت که آیا استفاده از این روش برای شما مناسب است یا خیر؟
معمولا اگر ناهنجاری ها و نامرتبی دندان‌های تان در حد خفیف باشد، می ‌توانید از این روش استفاده کنید، ولی اگر مشکلات دندانی و اسکلتی شما متوسط یا شدید باشد، لازم است در ابتدا این ناهنجاری‌ ها را با استفاده از روش‌های معمول ارتودنسی اصلاح و در مراحل پایانی درمان از این روش جدید استفاده کنید.
این روش جدید به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز رسیده است.
مدت درمان ارتودنسی نامرئی کمتر از یک سال است که البته به میزان نامنظم بودن دندان‌ ها بستگی دارد. اگر قرار است از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید، باید خود را عادت دهید که آنها را دست کم 20 ساعت در روز، در دهان تان تحمل کنید.
لازم است هر دو هفته یک بار به مطب ارتودنتیست مراجعه کنید تا متخصص ارتودنسی پس از ارزیابی میزان حرکت دندان‌ها، پلاک قبلی را از شما تحویل گرفته و پلاک جدیدی در دهان تان بگذارد.
هر کدام از این پلاک‌ها در این مدت، به میزان اندکی دندان های تان را جا به جا خواهند کرد و در نهایت در پایان درمان و پس از انجام همین حرکت‌های کوتاه، دندان‌های تان مرتب خواهند شد.

با پيشرفت سريع علوم مختلف ،در رشته ارتودنسی نيز تحولی از نظر مواد و وسايل رخ داده است. با توجه به طولانی بودن زمان درمانهای ارتودنسی يکی از جنبه هايی که همواره در درمانهای ارتودنسی مد نظر بيماران است ،استفاده از روشهایی است که ديده نشود.همچنين چون امروزه اين درمانها در هر سنی ممکن می باشد تقاضای بيماران برای درمانهای نامرئی رشد قابل توجهی داشته است.

متاسفانه همانند ساير عرصه هایی که تقاضای بالا همراه با سودآوری قابل توجه در آنها برای برخی افراد و شرکتها وجود دارد، تبليغات زياد و بعضا غيرواقع و گمراه کننده درباره ارتودنسی نامرئی هم باعث سر در گمی بيماران شده که گاها با صرف هزينه های گزاف هم به نتايج درمانی قابل انتظار نمی رسند.يکی از تبليغات نادرست، ايجاد پوسيدگی در اثر چسباندن براکتها (نگينهای مخصوص ارتودنسی ثابت ) می باشد که در صورت رعايت درست ودقيق بهداشت دندانها، کوچکترين مشکل ،پوسيدگی ويا تغيير رنگی در دندانها در اثر ارتودنسی معمول ايجاد نمی شود.

متخصص ارتودنسی می خواهد با معرفی روشهای موجود و موثر ارتودنسی نامرئی ،شما را با موارد کاربرد صحيح و موثرآنها، مزايا و معايب و در مجموع واقعيتهای ارتودنسی نامرئی به اختصار آشنا کند.

ارتودنسی لينگوال (از سمت داخل دندانها) ارتودنسی نامرئی داخلی

یکی از مواردی که به شدت مورد توجه بيماران و شرکتهای تجاری قرار دارد استفاده از روشهايی است که براکتها ( نگينهایی که برای درمان ارتودنسی ثابت استفاده میشود) از داخل دندانها چسبانده شود و بدون ديده شدن هيچ اثری، دندانهای بيمار صاف شوند.از انجاييکه اين درمان برای رسيدن به نتايج موفقيت آميز نياز به ابزار و تجهيزات خاصی دارد ،امکان انجام آن در ايران با امکانات موجود تنها برای درمانهای ساده و جزيی ممکن می باشد . البته در اين موارد هم چسباندن براکتها از سمت داخل دندانها به شدت باعث آزردگی زبان بيمار شده و مشکلات قابل توجهی را هنگام غذا خوردن برای بيمار به وجود می آورد که در مواردی ،بيماران بخاطر عدم تحمل آنها با مراجعه خواهان توقف درمان خود مي شوند. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی ، هر روز انواع جديدی از اين براکتها معرفی می شوند تا کار با آنها راحتتر شده و مشکلات کمتری برای بيمار و دکتر ايجاد کنند.با توجه به مطالب عنوان شده و تجربه شخصی ، استفاده از اين روش را چندان توصيه نمی کنم.

ارتودنسی دکتر درویش پور

ارتودنسی دکتر درویش پور

ارتودنسی با روش CAT (بدون چسباندن براکت)

روش ديگری که بازهم به شدت مورد توجه قرار گرفته و بيش از کارايی واقع بینانه و کمک به بيماران، سر از شرکتهای تبليغاتی درآورده، استفاده ازپوسته های نازک وشفاف شيشه ایی مانند است که بيشتر تحت نام Invisalign شناخته می شوند و همانند قالبی روی دندانها نشانده می شود و توسط خود بيمار گذاشته و برداشته می شود.روند درمان در اين موارد اينگونه است که از دهان بيمار قالبی گرفته شده و به لابراتوار فرستاده می شود و با دستگاههای مخصوصی که خوشبختانه امروز در ايران نيز وجود دارد از قالبها اسکن سه بعدی شده و مدل دندانهای بيمار به صورت سه بعدی با کامپيوتر بازسازی می شود.سپس با نرم افزارهایی که متاسفانه هنوز به صورت کامل در کشورمان موجود نمی باشد صاف شدن دندانها مرحله به مرحله با کامپيوتر پيش بينی می شود تا اينکه دندانها کاملا صاف و منظم شود . بسته به مشکل بيمار بين 8 تا 20 مرحله برای تکميل درمان نياز است ( در هر مرحله مقداری دندانها صاف می شوند)و برای هر مرحله کامپيوتر توسط پرينتر سه بعدی خود مدل سه بعدی تهيه می کند که برای آنها در هر مرحله يک پوسته شفاف ساخته می شود که بيمار هر کدام از آنها را بايد 2-3 هفته در دهان قرار دهد و بعد از آن به ترتيب از بقيه استفاده کند تا نتيجه مورد نظر حاصل شود.

در اين روش با توجه به آنکه امکانات آن کاملا در ايران مهيا نمی باشد مجبور به ارسال مدلها به خارج از کشور هستيم که مستلزم صرف هزينه گزافی بوده و با توجه به امکانات اين روش در واقعيت ، امکان استفاده از آن در تمام بيماران و مشکلات ،به ويژه مواردی که نياز به کشيدن دندان است، نمی باشد و نتايج مطلوبی در تمام موارد به دست نمی آيد .

البته در مرحله درمانهای نگهدارنده که بعد از پايان درمانهای ثابت ارتودنسی بايد برای تمام بيماران استفاده شود ، می توان از اين پوسته های شفاف استفاده کرد که تنها يک پوسته است و امکان ساخت آن در ايران وجود دارد؛ زيرا نياز به پيش بينی کامپيوتری ندارد و هدف آن حرکت دندان نمی باشد بلکه تثبيت آن چيزی است که طی درمان ارتودنسی ثابت به دست آورديم.

ارتودنسی با براکتهای سراميکی

دراين روش که بيشترين سابقه را در ميان درمانهای ارتودنسی نامرئی دارد، از براکتهای سراميکی (شيشه ايی) استفاده می شود و بقيه مراحل و روشهای درمانی هيچ تفاوتی با روشهای معمول ندارد.در درمان ارتودنسی ثابت سيمی از بين براکتها گذرانده میشود که در صورت تمايل بيمار می توان از سيمهای روکشدار همرنگ دندان استفاده کرد ؛ در صورت استفاده از سيمهای معمولی فلزی نيز تنها يک خط نازک نقره ایی روی دندانها ديده می شود.البته در اين روش چون براکتها بر روی سطح بيرونی دندانها چسبانده می شوند از فاصله بسيار نزديک ،آنها ديده می شوند ولی در فعاليتهای معمول روزمره ،بيماران از نظر ديده نشدن درمان ارتودنسی خود ابراز رضايت می کنند.همچنين اين نکته نيز بايد مد نظر باشد که چون حرکت دندانها در اين روش کندتر است ،درمان مقداری طولانی تر می شود.در مجموع اين روش درمانی در ميان روشهای ارتودنسی نامرئی در ايران ، جامعيت و کارايی بيشتری داشته و رضايت بالای بيماران را نيز به همراه دارد.