دکتر هادی درویش پور ارتودنسی

مرتب کردن دندان

لبخند هر فرد می تواند تا 50 درصد زیبایی صورت وی را به خود اختصاص دهد ،ارتودنسی زیبایی امروزه یک ضرورت و نیاز درمانی است و نه یک کار صرفا تشریفاتی ! تامین زیبایی دندان ها و مرتب کردن دندان به دو روش دائم و موقت قابل انجام است . گرچه هر دو روش توسط متخصص ارتودنسی انجام می شود اما متاسفانه گاهی جایگزینی این دو روش به جای یکدیگر که اغلب بدون اطلاع بیمار و با هدف ” کاهش هزینه” صورت می پذیرد در دراز مدت نارضایتی بیمار را به همراه خواهد داشت. در واقع نوسانات هزینه ارتودنسی زیبایی ناشی از تفاوت کیفیت بوده ، انتخاب کیفیت بهتر در بلند مدت همان سرمایه گذاری شماست. به عبارت دیگر با توجه به ماندگار بودن یا نبودن روش ها هزینه ها تغییر می کنند و انتخاب با شماست که موقت و ارزان را انتخاب کنید یا با کیفیت و ایمن را.
در ابتدا لازم است قدری در مورد فاکتورهای زیبایی لبخند بدانیم:
زیبایی امری نسبی بوده و نتیجه توازن و هماهنگی چند جانبه دندان ها تک به تک ونسبت به هم است. فرم و در واقع اندازه دندان ها نیز از این امر مستثنی نیستند.برای داشتن زیباترین لبخند و مرتب کردن دندان باید نسبت طلایی با در نظر گرفتن محدودیت های موجود به درستی رعایت شود. گاهی همین تغییرات کوچک و محدود لبخندی استثنایی به شما می بخشد و مرتب کردن دندان اثری فوق العاده در اعتماد به نفس فرد میگذارد.

درمان ارتودنسی نه تنها اثرات مثبت بر اعتماد به نفس و زیبایی چهره باالاخص زیبایی قسمت تحتانی صورت دارد همچنین بر روی تکامل بهتر سیستم عضلانی صورت و فانکشن متناسب تمام قسمت های صورت اثر دارد رابطه نزدیک بین قرار گرفتن صحیح و سالم دندان ها بر روی یکدیگر و مفصل گیجگاهی فک وجود دارد که درمان ارتودنسی و مرتب نمودن دندان ها ی نامنظم اثرات فوق العاده در ایجاد شرایط مناسب جهت اعمال جویدن و خورد کردن مواد غذایی و باالطبع آن هضم بهتر و احساس خوشایند موقع انجام فانکشن های دهانی می شود .

مطالعات نشان داده است که دندان های مرتب و منظم که به صورت هماهنگ با هم دیگر می باشند باعث کاهش فعالیت عضلانی صورت در حین فانکشن های دهانی می گردد که به نوبه خود کاهش خستگی و گرفتگی عضلات ناحیه صورت میگردد .
که خود باعث رضایت مندی بهتر افراد از فانکشن صحیح موقع اعمال جویدن و بلع می گردد مهمترین نکته حین عمل بلع قرار گرفتن صحیح دندان ها روی هم دیگر می باشد که باعث تقسیم نیروهای وارده در یک سطح وسیع دندان ها می شود که به نوبه خود هماهنگی دندان ها و مرتب بودن آنها باعث تعادل بهتر و محیطی ایده آل جهت انجام بهتر فانکشن های دهانی می گردد ناهنجاری های فکی و صورتی که می تواند به صورت بزرگ و یا کوچک بودن فک بالا یا پایین باشد نیز اثرات مخرب بر سیستم جونده و بالطبع آن فانکشن مناسب در ناحیه دهانی صورتی گردد.

ناهنجاری های فکی و صورتی در درجه اول در تعاملات اجتماعی اختلال به وجود می آورد و در برخورد با افراد مختلف اثرات روانی مختلف می تواند داشته باشد مثلا جلو بودن فک بالا یا عقب قرار گرفتن فک پایین در افراد مختلف به خصوص در جنس مذکر باعث کاهش اعتماد به نفس به میزان محسوس و احساس عدم رضایت شخصی و اعتماد در دیگران باالاخص جنس مخالف می گردد اثرات ناهنجاری فکی و صورتی در فانکشن ناحیه دهانی هم مورد تحقیق قرار گرفته است شایان ذکر است که در صورتی که فک بالا و پایین در حالت مناسب روی هم دیگر نباشند فانکشن ناحیه دچار اختلال می گردد و برای جویدن مواد غذایی نیاز به زمان بیشتری می باشد که در نهایت اعمال ناقص باعث ایجاد لقمه غذایی می شود که به طور کامل آماده بلع نمی باشد و غذای نیمه جویده باعث اثرات مخربر روی کل سیستم گوارشی می گردد درمان های ارتودنسی به همراه مرتب نمودن دندان ها اگر در سن بلوغ صورت گیرد می تواند با کمک گرفتن از رشد فکی این مشکلات فکی صورتی را بهبود دهد .

در غیر این صورت ناهنجاری های فکی صورتی بعد از بلوغ بهتر است در سن 17-18 سالگی زمانی که رشد به ماکزیمم خود می رسد درمان شود ناهنجاری های فک و صورت در سن 18 سالگی توسط درمان ارتودنسی به همراه جراحی فک درمان می شود که در طی درمان ارتودنسی ناهنجاری شدید تر می گردد و عدم تناسب فکی توسط عمل جراحی فک به صورت صحیح در موقعیت خود قرار می گیرد.

شایان ذکر است که اگر درمان ارتودنسی در سن و زمان مناسب صورت گیرد می توان درمان ناهنجاری های فک و صورت را توسط درمان ارتودنسی به تنهایی بدون فاز جراحی و عوارض ناشی از آن انجام پذیرد به همین خاطر تأکید شده معاینه اولیه ارتودنسی در سن 6 سالگی می باشد که والدین بهتر است که حتما در سن 6 سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند و زمان شروع درمان در سن مناسب در صورت نیاز مشخص گردد . در سنین قبل از بلوغ بیشتر ناهنجاری های فک و صورت درمان می شوند .

شایان ذکر است که یک لبخند زیبا و اصلاح لبخند اکثر اوقات به تنهایی توسط درمان ارتودنسی صورت می گیرد در یک لبخند زیبا علاوه بر هارمونی و مرتب قرار گرفتن دندان ها در کنار یکدیگر دندان ها باید با لب ها و موقعیت آن ها در حین فانکشن های دهانی مثلا خندیدن هماهنگ باشند و در اینجا لبخند براساس فرم کل صورت و ناحیه دهانی و در تعامل با افراد مختلف لبخند طراحی می گردد و طرح لبخند مورد بررسی قرار می گیرد در اصل طرح لبخند تنها منظم بودن دندان ها نمی باشد طرح لبخند یک درمان جامع می باشد که در آن کل موقعیت دندان ها با عناصر صورت لب و بینی و گونه ، چانه ، چشم ها و ابروها هماهنگ می گردد . که تنها متخصص ارتودنسی به این امر واقف هستند شایان ذکر است که طرح لبخند و ایجاد یک لبخند زیبا گاهی اوقات نیازمند کمک گرفتن از سایر درمان های دندانپزشکی می باشد مثل ترمیم کامپوزیت یا لامینت سرامیک جهت ایجاد لبخند زیبا برای دندان هایی که منظم گردیده اند ولی از لحاظ فرم و شکستگی و حتی رنگ در حالت مطلوبی قرار ندارد صورت می گیرد در این گونه موارد جهت ایجاد لبخند زیبا و طرح لبخند نیاز به درمان جامع ارتودنسی به صورت اولیه و سپس درمان های ترمیمی یا حتی پروتزی توسط روکش می باشد .

شایان ذکر است که قسمت عمده طرح لبخند توسط درمان ارتودنسی صورت می گیرد و تسلط بر این موضوع جهت ایجاد لبخند زیبا تنها توسط متخصص ارتودنسی صورت می گیرد .